Benzin İstasyonu Kanopi

Kanopi imalatında ilk akla gelen ve en özdeşleşmiş uygulama türü benzin istasyonu kanopi imalatı uygulamasıdır. İngilizce’de “canopy” olarak adlandırılan bu kelime türkçemize “kanopi” olarak geçmiştir. Kelime anlamı olarak gölgelik ve/veya örtüleme anlamına gelmektedir. Yapı uygulamalarında ilk olarak benzin istasyonu üzerine yapılan kapatma işine kanopi adı verilmiştir. Bu yüzdendir ki kanopi kelimesi geçtiğinde akla ilk gelen benzin istasyonları olur.

Benzin istasyonlarında yapılacak olan kapatma uygulamarında ilk amaç yağmur, kar, dolu vb. gibi doğal afetleri engellemenin yanında içerideki haraket alanını da korumaktır. Çünkü yakıt almak için istasyona giren araçların içeride olabildiğince rahat manevra yapmaları gerekmektedir. Bu yüzden yapılan kapatma uygulaması mimari ve statik açıdan olduça önem taşımaktadır.

Benzin İstasyonu Kanopi İmalat Süreci

Yapılan uygulamanın altında geniş kullanım alanı bırakması tabiki de önemli fakat bunun ayarlanabilmesi demek yapılan sistemin olabildiğince zemine az temas etmesi demek. Temasın azalması da yükün daha az taşıyıcıya binmesini doğuruyor. Dolayısıyla yapılacak karkasta statik hesaplamalar çok büyük önem teşkil etmektedir. Zaten bu yüzdendir ki Benzin İstasyonu Kanopi İmalatı na tam olarak bir mimarı harikası denmektedir.

Yani genel olarak kanopi imalatı haricinde de yaptığımız tüm işlerde her zaman standartların dışına çıkmayı, alışmamışı yapmayı sevmişizdir. Fakat konumuz dışına çıkmadan sadece kanopi sistemler den bahsedecek olursak standartı aştığımız durumlar mevcut.

Benzin İstasyonu Kanopi

Bunları iki kolda inceleyelim; Uygulamamızı farklı kılan şey kullandığımız kaplama malzemesidir. Polikarbon veya solid malzeme, ki biz genel olarak polikarbonu önermekteyiz. Çünkü gerek maaliyet olarak gerekse mukavemet olarak oldukça kullanışlı bir ürün.

Benzin İstasyon Kanopisi

Polikarbonat malzemelerin değişik renk seçenekleri de olaya farklı bir dekoratif çözüm sunmaktadır. İşin inceleyeceğimiz ikinci kolu iste, kullanılacak polikarbonat ile bağlantılı olarak, çelik konstrüksiyon sistemindeki taşıyıcı sayısının azalacak olması. Çünkü, en basitinden aynı ebattaki trapez formlu sac malzeme ile polikarbonat arasında yaklaşık olarak 10kat ağırlık farklı mevcuttur. Bu da ciddi anlamda bir yük hafifliği doğurmaktadır, dolayısıyla gereksizce fazladan taşıyıcı konulmasına ihtiyaç kalmamış olur.

Kanopilerde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Birde solid kaplama ürünü kullanmaktayız. Solid malzemenin şeffaf formda olanı, baktığınızda cam ike ayırt edilmesi zor olan bir malzemedir. Farklı renk seçenekleri mevcuttur. Ağırlık olarak polikarbonat malzemeye göre 2 kat daha ağır olmasına karşın polikarbonat malzemeye göre 2 kat daha mukavimdir.
Ahşap kaplama kanopi sistemlerinide yaptığımız işler arasına alsak da en az tercih edilen sistemdir. Ahşap sistemlerin tek başına kullanılması demek su ile büyük imtihanlara girmesini doğurur. Yani genel olarak tercihimiz dışı olsada çelik karkas üzeri ahşap kanopi sistemleri de yapmaktayız.

Benzin istasyonu kanopi imalatı uygulamarında ilk aşama işin mimari çizimi ile beraber statik hesaplamalarının yapılması. Daha sonra yapılan hesaplar ve çizimler dahilinde çelik konstrüksiyon sisteminin oluşturulmasıdır. En son aşama olarak da çelik sistem üzeri kaplamaları yapılarak işlem sonlandırılır.

Kanopiler Hakkında Ayrıntılı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin 0 (216) 487 00 61‘den Bize Ulaşabilirsiniz.

Call Now Button0 (216) 487 00 61