Çelik Konstrüksiyon Çatı Sistemleri

Galvaniz sacdan üretilmekte olan çelik çatı projelendirme çözümleri pek çok sahada devreye girebilmektedir. İş yerlerinde, alışveriş merkezlerinde, sundurmalarda, lobilerde çelik çatı projeleri şık durmaktadır. Çelik profilden imal edilmekte olan çelik çatılar oldukça dayanıklı çözümlerdir. Profillerin birbirine geçmesi ile beraber enerji ve yük dağılımı kaliteli bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Böylece çatının bütün ağırlığı çelik konstrüksiyon arasında emilerek dağıtılmaktadır. Özellikle deprem kuşaklarında iyi sonuç vermektedir.

Tonoz Çatı Nedir?

Neredeyse insanlık tarihi kadar eski olmakta olan tonoz çatı günümüzde tekrar modernize edilerek pek çok yapıda kullanılmaktadır. Geçmişte büyük mimari yapılarda kullanılmakta olan tonoz çatı kendine has geometrik düzeni ile birlikte oldukça dayanıklı ve şık bir çözümdür. Tonoz çatıda temelinde birbirine yakın olarak inşa edilen sütunların üstüne konuşlandırılan bir çatı formatı bulunmaktadır. Böylece ergonomik anlamda çatının yükü eşit oranda sütunlara dağıtılmakta ve çatının ömrü uzatılmaktadır. Modern mimari ile birlikte tonoz çatılar da özellikle alışveriş merkezi otel gibi geniş çatılı yerlerde ön plana çıkan bir çözüme dönüşmüş durumdadır. Tonoz çatı kullanılmasının en büyük avantajı su geçirme özelliğinin oldukça az olmasıdır. Yapısı sebebiyle yağmur ve kar suları kolaylıkla akabilmekte ve tahliye edilmektedir. Rüzgârlı olan yerlerde de tonoz çatı rüzgâra karşı büyük bir mukavemet taşımaktadır. Deprem kuşağında olan ülkemiz için en ideal çatı tiplerinden olan tonoz çatı iç hacmi genişleten ve estetik bakımından da güzel bir görünüm katan çatı çözümlerinin başında gelmektedir.

 Zarf Çatı Uygulamaları

Özellikle tek tek katlı olan binalarda genellikle zarf çatı dediğimiz uygulamalar ön plana çıkmaktadır. Fakat günümüzde çok katlı olan yapılarda da artık zarf çatı uygulaması giderek artış göstermektedir. Kendine has dokusu ile birlikte dikkat çekmekte olan zarf çatının yapılabilmesi için geometrik hesaplamalar devreye girmektedir. Oldukça önemli olan hesaplamaların sıfır hata payıyla yapılabilmesi için bilgisayar programları kullanılmaktadır. Böylece çok kısa bir süre içerisinde yapının genişliğine göre farklı şekillerde zarf çatı uygulaması ortaya çıkartılmaktadır. Zarf çatılarda kullanılan kaplamalarla beraber oldukça kaliteli bir görünüm yapıya sunulmaktadır. Özellikle villa gibi Premium olan yapılarda zarf çatı güzel ve şık durmaktadır.

Çelik Çatılar Hakkında Ayrıntılı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin 0 (216) 487 00 61‘den Bize Ulaşabilirsiniz.