Tonoz Tipi Özel Çatı Sistemleri

Kemerlerin ardı arkasına birleştirilip köprü vazifesi gördüğü ve de kapalı koridorlar mimarisine en uygun şekilde monte edilen çatıların geneline tonoz çatı denmektedir. Yüz yıllar öncesinden günümüze kadar ulaşmış hem estetik hem de sağlam bir çatı sistemidir. Alt yapıların hem basamak hem de kolon vazifesi gördüğü ve üstteki ana yapı olan çatıyı taşıdığı kirişlerden oluşan bir çatı türüdür. Günümüzde eskiden kalma hamamların yanı sıra aynı zamanda yeni inşa edilen hamamlarda da klasik bir sanat biçimi olarak tonoz çatılar kullanılmaktadır. Aynı zamanda cami ve medrese gibi dini kurumların ve eğitim merkezlerinin çatıları da geniş bir avlu ile birlikte tonoz malzemesinden üretilmektedir.

Çelik Çatı Özellikleri

Normal çelik ürünlerine oranla oldukça hafif olan ve bu nedenle kullanıcılarına montaj kolaylığı sağlayan çatı sistemlerine çelik çatı denmektedir. Aynı zamanda hafif ve portatif özelliklerinden dolayı özel bükümlü statik hesaplı profil oluşturulmasında da kolaylıkla elde edilmektedir. Kullanılan malzemenin garanti kapsamında yer alması ve çelik gibi sağlam bir materyalden oluşması nedeniyle oldukça uzun ömürlüdür. Deprem ve doğal afet ihtimallerine karşı direniş gücü fazladır. Yoğun olarak alışveriş merkezlerinde çelik çatı kullanılmaktadır. Bunun yanında büyük otoparklarda ve hangarlarda da sıklıkla tercih edilen bir malzemedir. İmalat kolaylığı içermektedir. Ekonomiktir. Tüm bunların toplamında hayvan barınakları ve büyük fabrikalar ile dinlenme tesislerinde de kolaylıkla tercih edilmektedir.

Bir diğer adı da polikarbon olan şeffaf çatı özellikle kafe ve lokanta gibi açık alana ihtiyaç duyulan sosyal alanlarda tercih edilmektedir. Son moda özellikleri neticesinde uzaktan kumanda ile katlanıp açılma özelliklerine sahiptir. Şeritli sisteme sahiptir. Bu nedenle temizlenmesi oldukça kolay ve neredeyse otomatiktir. Alüminyum levhalar ve profillerden oluşur. Sağlam görüntüsünün yanına dışarı ile i    lişkiyi devam ettirdiği için estetiktir. Kafe ve çay bahçesi gibi insanların sürekli ziyaret ettiği mekanların düzenlenmesinde en fazla tercih edilen çatı sistemidir. Sert iklim şartlarına karşı oldukça dayanıklıdır. Özel bir kilit sistemi mevcuttur. Ekosisteme uygun üretildiği için uzun ömürlü ve çevre dostu olarak yıllarca kullanılabilir.

Tonozlu tavan denilince insanların aklına genellikle oval ve oval tavanlar gelmektedir. Tonozlu tavan oval bir yapıdır ancak çatı yerine çatı olarak adlandırılabilir. Bu fiziksel bir yapıdır. İnsanlar çok küçük yaşlarda bile daha büyük yapılara büyük önem verirler, bu nedenle oval ve oval çatı modellerini tercih ederler. Albayrak Yapı ve İnşaat kubbe yapısına örnek olacak kendi yapıları ile sahaya girdiler. Albayrak Yapı ve İnşaat, kullanışlı ve özel yapıları ile tonoz yapılarını tercih etmektedir. Bu daha kullanışlı hafif ve oval çelik çatı sistemidir.

Tonoz Çatı çeşitleri

Çapraz tonoz çatı, özellikle dini yapılarda yaygın olan tonozlu bir tavandır. Dikey olarak kesişen tonozlardan oluşur ve oval bir çatıdır. Albayrak Yapı ve İnşaat’ta haç yerine çelik çatı kullanabiliriz. Tonozlu tavan.

Kubbeli tonoz çatı; adından da anlaşılacağı gibi kubbe görünümünde ve tonozlu tavanın tipik özelliği olan oval şekilli bir tavandır. Tonozlu tavanlar dini yapılarda yaygın olarak kullanılırken, tonozlu tavanlar daha çok camilerde görülmektedir. Tonozlu tavanlar yerine yalıtımı kolay çelik tavanlar kullanın.

Tonozlu tavan denilen oval kemerler yerine pratik yapıları ve montajı kolay yapıları ile yeni nesil çelik tavan sistemlerini tereddüt etmeden kullanabilirsiniz. Albayrak Yapı ve İnşaat uygulamaları, malzeme ve hafif çelikten oluşan sistemler kurmanız için size rehberlik ediyor.

Tonoz Çatılar Hakkında Ayrıntılı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin 0 (216) 487 00 61‘den Bize Ulaşabilirsiniz.

Call Now Button0 (216) 487 00 61